Menu Zamknij

Jak Wyregulować RYTM DOBOWY (i Spać Jak Dzidziuś)

rytm dobowy

Link do filmu na YouTube. Jak Wyregulować RYTM DOBOWY (i Spać Jak Dzidziuś)

Przypomnij sobie poranek po nocy, w której się wyspałeś… 👼

Kiedy to było, wczoraj?

Przedwczoraj?

Ale na pewno w tym tygodniu?

Wypoczęty, uśmiechnięty, zrelaksowany, naładowany pozytywną energią, tak to wygląda i tak to powinno wyglądać każdego dnia. 🤩 (chyba że masz małe dzieci, no to sorry…)

Sadhguru mówi, że jeśli wstaniesz niewyspany, zmęczony lub z bólem głowy, choćby kilka razy w roku oznacza to, że Twój system źle funkcjonuje i ja się z nim zgadzam.

Tutaj film do tego nagrania.

1) Skutki i Zagrożenia Niewystarczającej Ilości Snu

Dzisiaj na zaburzenia związane ze snem takie jak, bezsenność, bezdech senny, niedobór, zaburzenia w postaci częstego wybudzania lub zwyczajnie płytki sen cierpi ponad 30% ludzi na świecie.

Również się z tym borykałem i wiem, jak dokuczliwe i uciążliwe potrafi to być… Zwłaszcza jeśli chcesz coś stworzyć, osiągać, zrealizować, a powera brak… 😩

Tutaj przygotowałem wpis o 17 Sposobach na „Idealny Sen”.

Jest to zbiór wszystkich najważniejszych czynników odpowiadających za dobry sen.

My natomiast dzisiaj skupimy się na wyjaśnieniu i roli, jaką odgrywa światło słoneczne w wyregulowaniu rytmu dobowego. ☀️🌕

Warto wiedzieć, że zaburzenia snu (nawet już po pierwszej nocy) wpływają osłabiająco na takie czynniki jak:

 • Zaburzenie pamięci
 • Upośledzenie uwagi
 • Obniżenie nastroju
 • Wahania nastroju
 • Agresywność
 • Zmniejszoną rezerwę emocjonalną
 • Brak motywacji
 • Trudności w wykonywaniu zadań

Powodem takiego stanu rzeczy jest osłabienie funkcji neurologicznych, co obniża wrażliwość na środowisko oraz pogarsza spostrzegawczość.

Oto dowód, iż wiem, o czym mówię, gdyż w tamtym okresie potrafiłem być na nogach 18-20h na dobę.

W tamtym czasie miałem wielki cel i z uporem maniaka do niego dążyłem. Musiałem wydłużyć swoją aktywność życiową, aby osiągnąć swoje postanowienia. Niestety kosztem czasu przeznaczonego na sen.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że i Ty tak możesz obecnie mieć i na pewien czas, to jest jak najbardziej okej. Wszystko natomiast ma swoje konsekwencje.

2) Zegar Aktywności Narządów

Tradycyjna medycyna Chińska już tysiące lat temu rozpoznała rytm dobowy i połączyła z konkretnymi organami. Oznacza to, że narządy wykazują się większą aktywnością w określonych godzinach. 

Jak widzisz na załączonym obrazku, Rytmy biologiczne zachodzą w różnym czasie. Poziom niektórych hormonów oraz enzymów, temperatura ciała, ekspresja określonych genów, a także pory snu i czuwania zaliczane są do rytmów okołodobowych. 

Wyregulowanie zegara biologicznego przyniesie ogromne korzyści zdrowotne, poprawę samopoczucia, wyregulowanie gospodarki hormonalnej, regenerację ciała i pełną gotowość do codziennych aktywności. 🔥💪

i teraz powiem Ci jak to zrobić…

3) Uregulowanie Ekspozycji na Światło

W rytmie dobowym trwającym 24 godziny występuje coś takiego jak “puls kortyzolu”. 

Zastrzyk kortyzolu z samego rana, ustala odpowiednią aktywność Twojego ciała, w której w skład wchodzą: temperatura Twojego ciała, poziom obecności i koncentracji oraz nastrój.  

Dla efektywnego dnia “puls kortyzolu” powinien wystąpić możliwie jak najwcześniej rano. Aktywowany jest przez światło słoneczne, a dokładnie fotony, cząstki elementarne z grupy bozonów, które są nośnikiem energii w czystej postaci.  

Jak działa szyszynka, omówiłem w tym filmie, o okularach blokujących niebieskie światło.

Jesteśmy w pełni zależni od słońca i gdyby przestało ono nagle świecić, życie na ziemi (według wyliczeń naukowców) zniknęłoby z powierzchni w przeciągu 18 godzin, poza kilkoma mikrobami żyjącymi w głębinach…

To doprowadza nas do konkluzji, że całe życie na ziemi formowało się „wraz ze” światłem, a więc nasza struktura DNA, komórki i cząsteczki również w pełni są od niego zależne. 🧬

Dlatego tak ważne jest zażyć promieni słońca maksymalnie do godziny po wschodzie, ponieważ to reguluje nasz rytm dobowy. 

Wyobraź sobie teraz młodzież, która wstaje później i pierwsze co robi, to sięga po telefon i spędza czas do po południa w domu bez wystawienia się na światło słoneczne. 

To implikuje przesunięcie “pulsu kortyzolu” o wiele godzin, w konsekwencji powoduje problemy z zaśnięciem i koło się zamyka. 

Deprywacja snu z kolei jest jedną z głównych przyczyn depresji, lęków, paranoi i ogólnych problemów psychicznych.  

Ta grafika trafnie obrazuje to, co jest w ogólnym światopoglądzie na temat słońca:

Wszystko należy robić „z głową” i rozsądkiem. Na przykład zdajesz sobie z tego sprawę, że nie należy patrzeć w samo południe bezpośrednio w słońce. Zresztą Twoje powieki i tak odruchowo by się zamknęły, ponieważ inteligencja natury zabezpieczyła nas na różne sposoby.

Pragnę zaznaczyć jedynie, że umiejętne korzystanie z dobrodziejstwa, jakim jest słońce, przynosi ogromne korzyści zdrowotne i reguluje rytm dobowy.

4) Wpływ Słońca na Organizm Człowieka

1. Witamina D

Zbadano, że najwięcej stulatków cieszących się dobrym zdrowiem żyje w pięciu miejscach na Świecie:

 • na wyspie Okinawa w Japonii
 • w górskich terenach Sardynii
 • w Ikarii, czyli greckiej wyspie na Morzu Egejskim
 • na Półwyspie Nicoya na Kostaryce
 • w Loma Linda w Kalifornii.

Wyznaczono kilka wspólnych mianowników, które są charakterystyczne dla tych długowiecznych ludzi. Są nimi:

 • Śródziemnomorska dieta, bogata w świeże produkty
 • Duża ilość snu i drzemki po południu
 • aktywna praca (fizyczna) do późnej starości
 • utrzymywanie bliskich znajomości i życie w społeczności
 • ciepłe słoneczne kraje i duża ilość słońca

My dzisiaj zatrzymajmy się przy ostatnim podpunkcie. Z pewnością słyszałeś o witaminie D. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego podskórnie syntezowana jest witamina D, która odpowiada za kości, odporność, oraz sprawny układ krążenia.

Szacuje się, że synteza skórna może pokrywać nawet 80-100% dziennego zapotrzebowania na witaminę D, dlatego jest to najważniejsze źródło jej pozyskiwania. Dlatego najlepiej wystawiać się przynajmniej 15 minut dziennie na słońce, niż brać suplementy…

2. Serotonina i Melatonina

Szyszynka reguluje pracę dwóch neuroprzekaźników, które odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Pierwszym z nich jest serotonina, która jest produkowana dzięki promieniom słonecznym.

Serotonina uczestniczy w przesyłaniu impulsów pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi. Jest tak zwanym hormonem szczęścia, ponieważ bezpośrednio wpływa na samopoczucie.

Odpowiada za równowagę psychiczną i emocjonalną. Reguluje układ pokarmowy, wpływa na pracę jelit, trawienie oraz apetyt. Reguluje funkcje seksualne.  Swoim działaniem obejmuje przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy oraz układ pokarmowy. Za jej pośrednictwem regulowana jest także temperatura ciała oraz ciśnienie krwi. 

Kiedy robi się ciemno i siatkówka, która zawiera takie same komórki jak przysadka, zaczyna odbierać mniej światła, szyszynka zaprzestaje produkcji serotoniny i zaczyna ją syntezować w melatoninę.

To drugi ważny neuroprzekaźnik, powoduje on senność i obniżenie temperatury ciała. Ponadto melatonina ma wpływ także na regulację nastroju, pamięć i zdolność uczenia się oraz na aktywność układu immunologicznego. 

Jak zadbać o szyszynkę wyjaśniłem w tym filmie (7 Sposobów Jak Aktywować Szyszynkę).

Nośnikiem światła jest foton i kiedy wpada on do naszej gałki ocznej aktywuje receptory zwane melanopsynami. 

Te neuronalne komórki zwojowe zawiadamiają hipokamp, który  uwalnia peptydę, która następnie budzi mózg i całe ciało oraz ustawia alarm do uwolnienia melatoniny za około 16 godzin.

A jak wszyscy wiemy, melatonina jest hormonem, który koordynuje pracę zegara biologicznego i ustala rytm dobowy.

3. Dopamina 

Światło słoneczne, które dochodzi do naszych oczu, pobudza hipokamp, który uwalnia neurotransmiter dopaminę.  

Z pewnością słyszałeś o dopaminie, jako o molekule przyjemności. Jest ona silnym stymulatorem naszego obwodowego ośrodka nagrody. 

Eksperyment przeprowadzony na szczurach udowodnił, jak tragiczne w skutkach, może być nadużywanie tego neuroprzekaźnika. 

W skrócie ujmując, na głowach szczurów przymocowano diody, które wysyłały delikatne impulsy, stymulując ośrodek nagrody w mózgu. 

Szczur miał do dyspozycji 2 przyciski, pierwszy z nich wysyłał impuls, a drugi otwierał zapadkę z jedzeniem.  Szybko orientowały się, który przycisk, za co odpowiadał i co zaskakujące wybierały przycisk z impulsem. 💥

Okazało się, że prawie wszystkie szczury umierały z głodu, pomimo że jedzenie było obok, bowiem wolały stymulować się przyjemnością. 

Eksperyment ten jasno obrazuje mechanizm uzależnienia. Nie uzależniamy się od substancji samej w sobie, lecz od nienasycenia ośrodka nagrody. 🧠

Dopamina z kolei odgrywa kluczową rolę w motywacji i realizacji celów.  

5) Podsumowanie

Człowiek to zbiór naczyń połączonych i wszystko jest ze sobą sprzężone. Jedno wpływa na drugie i kiedy praca jednego narządu lub systemu niedomaga, wtedy następuje kompensowanie przez inne części ciała i cały organizm zaczyna źle funkcjonować.

Słońce jest podstawą istnienia wszystkich organizmów na ziemi. Umiejętne korzystanie z energii słonecznej przyniesie nam mnóstwo korzyści od wydajniejszej pracy organów, po bycie szczęśliwszym.

Cały materiał streściłem w tym filmie na YouTube. Jak Wyregulować RYTM DOBOWY (i Spać Jak Dzidziuś)

1 komentarz

 1. Pingback:17 Sposobów na Idealny Sen -

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

DOWIEDZ SIĘ JAK MIEĆ WIĘCEJ ENERGII !
Zapisz się do Newslettera i otrzymuj najlepsze informacje o ENERGII !
Szanuję Twoją prywatność. Twoje dane są bezpiecznie przechowywane i nie będą nigdzie udostępniane.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup