Menu Zamknij

20 zasad dobrego postępowania według Indian

Zasady Indian

,,Musimy od czasu do czasu zrobić sobie przerwę i poczekać, aż nasze dusze znów nas dogonią” – Wielki Wódz Indian.

Indianie żyli blisko natury i byli z nią zjednoczeni. 🌍 Nie tylko dotyczy to natury flory i fauny, ale również natury człowieczej. Kierowali się wartościami i zasadami, takimi jak wzajemny szacunek, wspólnota, honor i harmonia. Każde plemię miało swój kodeks postępowania, które znajdowało uznanie nawet wśród najeźdźców kolonialnych. Co widać, chociażby po nazwach głównych ulic Amerykańskich, którymi są imiona Indiańskich wodzów.

Przyjrzyjmy się zatem, co mądrego mieli do powiedzenia Indianie i uczmy się na ich przykładzie, bowiem byli to najszlachetniejsi ludzie żyjący na ziemi.

Indianie

1. Wstań ze słońcem, aby się modlić.

Módl się samotnie. Módl się często. Wielki Duch wysłucha, jeśli tylko przemówisz.

Ta zasada zawiera kilka bardzo głębokich przekazów. Wstań, ze słońcem oznacza, wstawaj rano, wcześnie o świcie. Nie trać czasu, który jest bezcenny. 🕰️ U nas w Europie jest powiedzenie „kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”.

Módl się samotnie, oznacza, nie módl się na pokaz, gdyż to oznacza pychę i zarozumiałość. Róbmy to szczerze, dla siebie i dla Boga, a wtedy taka modlitwa odnawia relację z Bogiem.

Módl się często, oznacza, abyśmy pamiętali o Bogu nie tylko raz na jakiś czas odświętnie, ale abyśmy w Bogu żyli każdego dnia. Wtedy nasz postęp duchowy jest pewny…

2. Bądź tolerancyjny wobec tych, którzy zboczyli ze ścieżki.

Ignorancja, arogancja, złość, zazdrość i chciwość wypływają z zagubionej duszy. Módl się, aby ponownie odnaleźli swoje położenie.

Ta zasada również tłumaczy nam wiele. Spójrz jacy zarozumiali i zatwardziali są ludzie „uduchowieni”, „świętoszkowaci”, jak agresywnie starają się „nawrócić”, grzesznego. 🤬

Osobiście dotyka mnie i obraża najwięcej ludzi „uduchowionych”, dlatego zrezygnowałem z udzielania się na takich grupach. Jest to wypaczenie prawdy i miłosierdzia, względem której są ślepi. Nie bądźmy tacy sami i okazujmy miłosierdzie i wybaczenie, zamiast potępienia i nienawiści…

Mentalność

3. Szukaj siebie, siebie i siebie, nie pozwól innym określać twojej ścieżki.

To twoja droga i tylko twoja. Inni mogą być z tobą przez chwilę. Ale nikt nie może iść za tobą.

Bardzo ważna zasada, aby żyć według swoich zasad. Ile ludzie chce nam narzucić to co według nich jest dobre dla nas? Każdy ma swoją drogę. Każdy musi się rozliczyć z własnym sumieniem względem tego co robi. Szanujmy innych, ale wyznaczmy własną suwerenność, co do podejmowania decyzji.

4. Traktuj gości w swoim domu z dużą rozwagą.

Daj im najlepsze jedzenie i najlepsze łóżko i okaż im szacunek.

Szacunek, empatia i troska. To przymioty prawdziwego rozkwitu duchowego. Jak bardzo jesteśmy zaabsorbowani sobą i własnymi wygodami? Ciągle tylko, ja, ja i tylko ja…

Dzielmy się tym, co mamy najlepsze, a wszystkie nasze potrzeby zostaną zaspokojone. Nie bójmy się, że nam zabraknie, bo to jest niemożliwe. Ten, kto umie dawać, będzie mu dane, a ten, kto żebrze, będzie mu i to zabrane…

Mentalność

5. Nie bierz niczego, co nie jest twoje.

Czy to od osoby, społeczności, dzikiej przyrody czy kultury. Nie zostało ci zarobione ani dane. To nie jest twoje.

Po prostu nie kradnij, nie bądź zachłanny ani chciwy. To oczywista zasada, czasami wypierana przez nasze ego. Dlatego niektórym z nas może zdarzać, się niszczyć przyrodę, sądząc, że nikt nie widzi, albo że należy mi się…

6. Szanuj wszystkie rzeczy i żyjące istoty na tej ziemi, rośliny i ludzi.

Szanuj myśli, życzenia i słowa innych ludzi. Nie przerywaj jej. Pozwól każdej osobie wyrazić siebie.

Zdumiewa mnie, jak wiele z tych zasad dotyczy egoizmu. Oznacza to, że nawet w tak plemiennych kulturach jak Indianie było to dominującym problemem. Uczymy się szacunku na ziemi, uczymy się przekraczać ego, uczymy się myśleć o innych zamiast o sobie. Toż to wielka sztuka…

Mentalność

7. Nigdy nie mów źle o innych.

Negatywna energia, którą wpuścisz do wszechświata, pomnoży się, kiedy do ciebie wróci. Wszyscy ludzie popełniają błędy. A wszystkie błędy można wybaczyć.

My ludzie mamy tendencję do plotkowania o innych za ich plecami. Czujemy się przez to lepiej i wydajemy się sobie lepsi, lecz w istocie stawia nas to w gorszym świetle. Bądź pewny, że jeżeli ktoś obgaduje kogoś, to dokładnie to samo robi z tobą za twoimi plecami.

8. Złe myśli powodują chorobę ciała i umysłu.

Indianie również byli świadomi psychosomatyki. Umysł góruje nad ciałem. Jest to powiązane z systemem energetycznym. Myśl jest wibracją, która wywołuje uczucie. Uczucie to coś, co bezpośrednio czujemy w ciele, a więc myśl tworzy doświadczenie egzystencjalne.

Mentalność

9. Natura nie istnieje dla nas, jest częścią nas.

Z ziemi powstałeś i w ziemię się obrócisz. Twoje ciało to zbiór pierwiastków i minerałów. Wszystkie pierwiastki i minerały powstały na wskutek reakcji nuklearnych w gwiazdach. Mylnie uważamy, że „przyszliśmy na świat”, my dosłownie „wyłoniliśmy się ze wszechświata”, gdyż jesteśmy jego częścią.

10. Dzieci są ziarnem przyszłości.

Zasiej miłość w ich sercach i wlej mądrość tym, czego nauczyłeś się w swoim życiu. Kiedy staną się większe, daj im przestrzeń do wzrostu.

To jest dopiero odpowiedzialność. Nauczyć dzieci godnie życie. Większość ludzi uważa, że „mówienie” do dzieci jest nauką, ale nic bardziej mylnego… Dzieci mają gdzieś to, co mówisz. Ich interesuje, jakim przykładem dla nich jesteś. Twój uczynek jest dla nich wzorem i oznacza więcej niż 1000 słów…

Mentalność

11. Unikaj ranienia serc innych. Trucizna tego bólu wróci do ciebie.

W świecie egoizmu panuje pogląd, wygrany/przegrany. Lecz z przegranego tworzymy wroga. Co dajesz, to wraca. Nie dawaj nikomu powodów do zemsty. W książce Coveya „7 nawyków skutecznego działania” jest przedstawiona koncepcja „win-win”, którą można zastosować w relacjach, biznesie i życiu osobistym.

12. Zawsze bądź szczery.

Szczerość jest sprawdzianem naszej woli w tym wszechświecie.

Uczciwość jest kluczowa do wzrostu. Większości ludziom wydaje się, że są uczciwi, ale okłamują sami siebie. Cokolwiek myślisz, że „ktoś ci zrobił”, jest kłamstwem. Jest to istoty pracy z „cieniem”, według Carla Gustava Junga. Szczerość to przejęcie pełnej odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. To przyznanie się również do słabości, wad i pomyłek. Coś, co tak niewielu przechodzi przez gardło…

Mentalność

13. Zachowaj równowagę.

Twoje fizyczne, psychiczne i duchowe ja, potrzebujesz ich wszystkich, aby były zdrowe i potężne.

W zdrowym ciele zdrowy duch. Dzisiaj mamy kult ciała i nadmierne dążenie do zdrowego stylu życia, zapominając o wartościach wyższych, albo odwrotnie… Liczy się tylko duch, zapominając o ciele. Natomiast widzisz, że równowaga to podstawa, chociaż równowaga jest niemożliwa do osiągnięcia, gdyż pewne sytuacje życiowe, zawsze nas bardziej przeciągają w jakąś stronę, co nie oznacza, że powinniśmy do niej nieustannie dążyć..

14. Trenuj swoje ciało, aby wzmocnić umysł.

Komfort, przyjemność, pobłażanie sobie i uleganie pokusom… Osłabia ciało, słabe ciało zaś daje dobry powód, aby gnuśnieć i koło się zamyka. Sport, dyscyplina, wysiłek, wzmacnia ciało i hart ducha. Tak hart ducha najlepiej ćwiczy się poprzez wysiłek, zmęczenie, przekroczenie barier i zmierzenie się z bólem.

Mentalność

15. Rozwijaj się duchowo, aby leczyć rany emocjonalne.

Nasze wartości i zasady, którymi się kierujemy mają wiele wspólnego z tym jak się czujemy. Przyjrzenie się swoim wewnętrznym motywacjom, ujawnia wiele z tak zwanych „życiowych niesprawiedliwości”. Zrozumienie tego, oddaje nam kontrolę nad życiem, zwłaszcza nad życiem emocjonalnym.

16. Podejmij świadomą decyzję, kim będziesz się otaczać.

I zawsze bierz odpowiedzialność za swoje czyny.

Życie to kwestia wyboru. Wybierasz ciągle i zawsze w każdym ułamku sekundy. Nie masz prawa zrzucać odpowiedzialności za swoje czyny na kogoś. To, co robisz i czym się otaczasz, jest twoją sprawą. Jako ludzie mamy na siebie ogromny wpływ. Uczymy się od siebie nawzajem, modelujemy się i przechwytujemy od siebie wzorce zachowań. Stajesz się tym, co jesz, ale również i tym, czym się otaczasz.

Mentalność

17. Szanuj prywatność i przestrzeń osobistą innych.

Każdy z nas potrzebuje „swojej przestrzeni”. Chwilowego azylu i odosobnienia. Mamy tendencję do nadmiernego interesowania się innymi. Kręcą nas „dramy”, patrzymy ludziom przez okna i chcemy wejść do cudzych sypialni… Żyj i daj żyć innym….

18. Bądź dla siebie uczciwy i dobry.

Nie możesz pomóc innym, jeśli sam sobie nie pomożesz.

Jeśli chcesz zmienić świat, najpierw zacznij od siebie. Szczęście przychodzi samo, tylko wtedy, kiedy myśli słowa i czyny są spójne. Pierwszorzędnym zadaniem każdego z nas, jest najpierw zadbanie o siebie i ułożenie swojego życia. Dopiero wtedy mamy zasoby, energię i motywację, aby pomagać innym. W ramach zdrowego egoizmu najpierw ja potem inni.

Mentalność

19. Szanuj przekonania innych i nie próbuj narzucać im swoich.

Ile ludzi, tyle racji. To właśnie przekonywanie na siłę, to posiadanie jedynej racji na świecie jest przyczyną tylu konfliktów. Przekonania tworzą się na podstawie doświadczeń, ponieważ wszystko jest subiektywne i wyciągamy własne wnioski. Możemy się od siebie nawzajem uczyć i inspirować, ale nie przymuszać do zmian…

20. Dziel się swoim szczęściem i dobrobytem z innymi.

Za nasze szczęście są odpowiedzialne relacje interpersonalne. Jesteśmy stworzeni do współistnienia. Kiedy coś mi się przydarza, od razu mam ochotę się tym podzielić, to takie ludzkie. Dobre słowo, życzliwość, uznanie to dary, które wraz z dawaniem mnożą się wielokroć. Nie szczędźmy więc tego co mamy nieskończenie wiele…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

DOWIEDZ SIĘ JAK MIEĆ WIĘCEJ ENERGII !
Zapisz się do Newslettera i otrzymuj najlepsze informacje o ENERGII !
Szanuję Twoją prywatność. Twoje dane są bezpiecznie przechowywane i nie będą nigdzie udostępniane.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup